ПАНІ ЛІКАР  

Статті по темі: "Здоров'я сім'ї"

Методика вимірювання артеріального тиску

Вимірювання АТ має здійснюватися у спокої, після 5-хвилинного відпочинку. Після їжі, споживання міцного чаю, кави, куріння вимірювати АТ бажано лише через 30 хвилин.
Перед вимірюванням тиску необхідно посидіти у теплому зручному приміщенні, максимально розслабитися.
Найбільш розповсюдженим методом вимірювання АТ є аускультативний з накладанням манжети на плече та використанням спеціальних приладів - тонометра та фонендоскопа. Важливо, щоб розміри манжети відповідали розміру руки. Для пацієнтів з надмірною вагою існують спеціальні манжети більшої ширини і довжини. Манжету накладають на плече так, щоб її нижній край був на 2-3 см вище внутрішньої складки ліктьового згину.
Вимірювання АТ краще здійснювати в сидячому положенні. Руку необхідно повністю розслабити і тримати нерухомо до кінця виміру, зручно розташувавши її на рівні серця. Повітря у манжету нагнітається грушею до тих пір, поки показання тонометра не перевищать рівень зникнення пульсу на 30 мм рт.ст. Тони прослуховують за допомогою стетоскопа. При випусканні повітря момент появи тонів відповідає систолічному АТ, а повне зникнення тонів при подальшому вислуховуванні – діастолічному АТ. Рекомендується вимірювати АТ на обох руках. Повторні виміри проводяться через 1-2 хвилини. Оцінюються середні значення АТ, найбільш наближені до фактичного АТ. Усі показання слід занотовувати у щоденник, що дасть змогу адекватно оцінити ефективність терапії. На сьогодні існують інші методи реєстрації АТ, зокрема електронними напівавтоматичними тонометрами, що відрізняються зручністю вимірювання.
Доведено, що оптимальний рівень АТ – це менше 120/80 мм рт. ст.

Згідно рекомендацій Американської діабетичної асоціації (2006) оптимальний АТ у хворих на цукровий діабет не повинен перевищувати 130/80 мм рт. ст. При цьому у хворих на цукровий діабет з ураженням нирок необхідно прагнути до утримання ще більш низьких цифр АТ, які мають не перевищувати 125/75 мм рт. ст. Неодноразово зустрічається ситуація, коли виміри АТ у кабінеті лікаря далекі від об’єктивних, реальних значень. Пояснити це можна реакцією серцево-судинної системи на візит до лікаря, коли виникає гіпертензія «білого халату». Існують також інші ситуації, коли одноразові виміри тиску та дані історії хвороби не дають достатньої інформації про коливання АТ, а отримані під час огляду нормальні показники тиску не дають впевненості в тому, що вони є реальними. Власне, для більш точної діагностики АГ використовується метод добового моніторування АТ.
`ютерною програмою, а результати видаються пацієнту в друкованому вигляді.Прилади для добового моніторування АТ забезпечують регулярне, впродовж 24 годин, вимірювання АТ із заданими інтервалами та збереження результатів на спеціальному носії. Отримана інформація обробляється комп
Переваги методу добового моніторування АТ:
- оцінка рівнів та коливаннь АТ упродовж 24 годин (для деяких пацієнтів характерні нічні та ранкові підйоми АТ, що є особливо небезпечним щодо ризику інсульту чи інфаркту);
- діагностика „гіпертензії білого халату”;
- більш точна оцінка важкості АГ;
- кращий підбір медикаментозних препаратів та оцінка тривалості збереження ефекту в кожному конкретному випадку.
Для отримання коректних результатів добового моніторування, необхідно дотримуватися таких правил:
- звичний спосіб життя під час дослідження;
- в момент виміру АТ рука з манжетою повинна бути максимально розслабленою;
- вести детальний щоденник подій з чіткою фіксацією часу, вказанням періоду сну, фізичної активності, прийому медикаментів тощо;
- обережно поводитися з приладом, уникати механічних ушкоджень, спостерігати, щоб не перетискався гумовий шланг, по якому надходить повітря.
Метод добового моніторування артеріального тиску полегшує індивідуальний підбір медикаментозної терапії та дозволяє точніше оцінити її ефективність.
Окрім звичайного моніторування АТ, існує метод біфункціонального моніторування, коли разом з реєстрацією величин тиску відбувається запис електрокардіограми. Такий метод дозволяє виявити ішемічні зміни в серцевому м’язі, порушення серцевого ритму і провідності, що можуть супроводжувати підйоми АТ.
Метод добового моніторування тиску дає найбільш повну інформацію про його добові коливання і дозволить встановити моменти підйому АТ та підібрати відповідний гіпотензивний засіб.

При підвищенні АТ можуть виникати головні болі, переважно у потиличній ділянці, головокружіння, запаморочення, погіршення пам’яті, болі в ділянці серця, відчуття серцебиття, пульсації в голові, задишка, пітливість, почервоніння обличчя, оніміння пальців рук та ніг, погіршення зору, носові кровотечі. Якщо підвищений тиск утримується тривалий час, а хворий не лікується чи не дотримується чітко лікарських вказівок, з’являються набряки нижніх кінцівок, важкість у правому підребер’ї, посилюється задишка. Втім, у більшості випадків поява симптомів сигналізує про ускладнення АГ.
До моменту виникнення ускладнень, артеріальна гіпертонія «не болить» і, нерідко, протікає безсимптомно. Тому контролюйте показники свого тиску!
Іноді на прийомі у лікаря хворий губиться і забуває розповісти всі скарги (а інколи лікар не має багато часу). Тому радимо заздалегідь скласти невеликий перелік того, про що необхідно сказати. Часто буває так, що і лікар, і пацієнт знаходяться у цейтноті. У такому випадку зустріч краще відкласти на сприятливіший час. І коли пацієнт знаходить лише 10-15 хвилин для зустрічі з лікарем, очікуючи при цьому на кваліфіковану допомогу, то пригадується давня історія з одним державним діячем. Він вже змінив десятки лікарів, бо вони його не влаштовували. І ось чергова розмова з лікарем у кабінеті цього політичного діяча: “У мене замало часу, так що прошу швидко розібратись в ситуації і призначити мені лікування”. На що лікар відповів: “Тоді лікуйтесь у ветеринара”. З того часу він залишився особистим лікарем цієї людини. Нестача часу, уваги може трапитися і в лікаря. Не ображайтеся, поставтеся з розумінням до ситуації, по можливості відкладіть зустріч.
І на закінчення цього підрозділу - декілька корисних порад:
- при спілкуванні з лікарем не поспішайте, уважно вислухайте усі його рекомендації;
- не соромтеся додатково перепитати та узгодити незрозумілі рекомендації чи уточнити призначення;
- при візиті до лікаря прагніть найбільш чітко розповісти про всі симптоми, що вас турбують;
- не приховуйте певні аспекти перебігу захворювання, бо це унеможливлює адекватне лікування та може ускладнити перебіг захворювання.

." Укркардіо"

МЕДИЧНИЙ САЙТ

ДЛЯ ЖІНОК

2008 © Жіночий журнал про жіноче здоров'я "www.pani-likar.info.

Використання матеріалів журналу дозволяється тільки в інтернеті при наявності прямого посилання на головну сторінку www.pani-likar.info