ПАНІ ЛІКАР  

Статті по темі: "Здоров'я сім'ї"

Депресія

Загальні відомості

Депресія - серйозний психологічний розлад, від якого нерідко страждає не тільки сам хворий, але і його близькі. Найчастіше депресія розвивається на тлі стресу або тривалої травмуючої ситуації. Нерідко депресивні розлади ховаються під маскою поганого настрою, особливостей характеру. Для того, щоб не допустити тяжких наслідків, важливо розібратися, як і чому виникає депресія.

Причини

Депресивні розлади можуть з'явитися в будь-якому віці у представників будь-яких соціальних груп. Це пояснюється, перш за все, тим, що стандарти сучасного суспільства чинять істотний тиск на людину. Люди прагнуть соціального благополуччя, професійних успіхів, зовнішньої привабливості. Якщо ж досягти цього не вдається, людина може впасти у відчай, важко переживати невдачі, і, як наслідок, розвивається депресія. До депресивного розладу можуть також привести і важкі психологічні травми, такі як смерть близької людини, розпад сім'ї, припинення стосунків з коханою людиною, важке захворювання.

В окремих випадках депресія виникає без будь-якої очевидної причини. Вчені припускають, що в подібних ситуаціях грають роль особливості нейрохімічних процесів, зокрема, обмін нейромедіаторов (серотонін, норадреналін тощо.).

Симптоми

Емоційні прояви депресії дуже різноманітні. До них відносяться відчуття тривоги, відчаю, зниження самооцінки. Людина, що страждає на депресією, відчуває постійну втому, смуток. Він перестає цікавитися тим, що раніше приносило йому радість, стає байдужим до оточуючих.

Міняється і поведінка хворих. Депресію можна запідозрити, якщо чоловік втрачає здітність до цілеспрямованих дій, не може сконцентрувати увагу. Товариська і життєрадісна за своєю природою людина, впадаючи в депресію, починає уникати контактів з друзями, близькими, "замикає себе в чотирьох стінах". Нерідко виникає прихильність до вживання алкоголю, наркотичних препаратів.

Хворим на депресією також властиві деякі особливості мислення. Думки про себе стають негативними, людина фіксується на негативних сторонах свого життя, вважає за непотрібне себе, нікчемним, обтяжливим для родичів. Хворому важко самостійно ухвалювати рішення.

Крім змін емоційної сфери, для депресій також характерні фізіологічні (соматичні) прояви. Найчастіше порушується режим сну і неспання, виникає безсоння. Апетит може зникнути повністю або, навпаки, посилитися і приводити до переїдання. Хворі скаржаться на болі в області серця, шлунку, страждають замками. Помітно знижується енергетичний запас організму, пацієнти швидко перевтомлюються навіть при невеликих фізичних і розумових навантаженнях. Часто виникають розлади сексуальної сфери.

Ускладнення

На жаль, алкоголізм і наркоманія дуже часто обумовлені депресивними станами. Алкоголь і наркотики створюють у хворого помилкове відчуття хорошого самопочуття. Депресія також лежить в основі самих різних соціальних фобій (страх втратити кохану людину, страх опинитися в громадському місці), а у важких випадках може привести до суїцидальним думок і спроб.

Що можете зробити Ви

Перш за все, необхідно знати, що з депресією можна і потрібно боротися.

Якщо Ви помітили, що хтось з Ваших близьких став дуже часто критикувати сам себе, конфліктує з членами сім'ї, колегами, переживає нез'ясовне почуття страху, слід проконсультувати його у лікаря. Якщо хворому поставлений діагноз депресії, йому необхідно надати підтримку, спробувати підбадьорити його, навіть якщо він сам в цьому не зацікавлений. Родичі пацієнта повинні розуміти, що депресія - непостійний стан, при якому потрібно надати психологічну допомогу, не занурюючись при цьому в хворобу самому. Намагайтеся переконати хворого, що немає ніякої його провини в тому, що у нього виникла депресія. Разом ви впораєтеся з цим важким станом.

Що може зробити Ваш лікар

Без лікування депресія може тягнутися місяцями і навіть роками. Основу лікування складають застосування медикаментів і психотерапія.

Ліки для лікування депресії (антидепресанти) підбираються індивідуально для кожного хворого і приймаються тривалий час, впродовж декількох місяців. Медикаментозне лікування буде успішним, якщо пацієнт дотримується рекомендованого режиму прийому препаратів.

Мета психотерапії - допомогти людині навчитися регулювати власні емоції. Цей метод лікування передбачає активну участь самого пацієнта, його готовність розповісти про свої проблеми. Вся інформація, отримана лікарем під час сеансу психотерапії, залишається таємницею.

Профілактика

Для того, щоб перешкодити розвитку депресії, потрібно навчитися долати стресові ситуації. Здоровий спосіб життя, регулярна зарядка, правильний режим роботи і відпочинку, - ось, що допоможе боротися зі стресом і зберегти душевну рівновагу!

 

 

ІНШІ СТАТТІ....

МЕДИЧНИЙ САЙТ

ДЛЯ ЖІНОК

2008 © Жіночий журнал про жіноче здоров'я "www.pani-likar.info.

Використання матеріалів журналу дозволяється тільки в інтернеті при наявності прямого посилання на головну сторінку www.pani-likar.info