ою
ПАНІ ЛІКАР  

Статті по темі: "Здоров'я сім'ї"

ЛЮДИ-МЕТЕОПАТИ

Кожен третій мешканець міст страждає від змін погоди
Погода часом буває досить примхливою пані. Особливо у холодну пору року. Різкі перепади атмосферного тиску, вологості й температури повітря, зміни напрямку і сили вітру - це ті "вибрики", які вона час від часу підносить нам. Інколи до них приєднуються й магнітні бурі. Вони виникають унаслідок додаткової енергії, що з'являється під час спалахів на Сонці. Енергетичний потік досягає магнітного поля Землі, спричинюючи магнітні бурі. Метеорологічні зміни в атмосфері в поєднанні з магнітними бурями для багатьох землян стають справжнім стресом. Більшість навіть цілком здорових людей відчувають дискомфорт у разі перепадів атмосферного тиску та інших показників погоди. Дехто ж переживає маленьку "катастрофу" - до таких належить понад 20% мешканців Землі. Їх називають метеопатами (метео - атмосфера).
Серед міських мешканців метеопатів більше, аніж серед сільських. У мегаполісах практично кожен третій відчуває значну залежність самопочуття від змін погоди. Пояснюється це тим, що городяни більше часу перебувають у приміщеннях і значно менше - на свіжому повітрі. А відтак вони менше взаємодіють із чинниками навколишнього середовища. Тож їхня вегетативна нервова система недостатньо тренована, щоб швидко адаптуватися до змін погоди.
Люди-метеопати не є породженням сьогодення, вони були завжди, у всі віки. Приміром, відомий німецький поет Йоган Гете хворобливо переносив примхи погоди, французький письменник Вольтер узимку впадав у депресію, а композитор Ріхтер Вагнер у холодну і сіру пору року дуже нудьгував, очікуючи появи сонячного проміння, з приходом весни він оживав, у нього поліпшувалися настрій і працездатність.

У кого і як проявляється метеозалежність
Хто ж відчуває найбільшу залежність від примх погоди? Зазвичай ті, у кого хронічні захворювання найважливіших систем організму, передусім серцево-судинної (ішемічна хвороба серця зі стенокардією, гіпертонія чи гіпотонія тощо), органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма, пневмосклероз тощо), захворювання кісткової системи (остеохондроз, хронічний артрозо-артрит тощо), хвороби очей (глаукома, катаракта), перенесені травми, психоемоційні порушення внаслідок перевтоми, синдром хронічної втоми, прояви гіповітамінозу.
Під час погодних змін метеопати найчастіше скаржаться на головний біль - 67%, млявість, апатію, загальну втому - 47%, порушення сну (сонливість чи безсоння) - 40-42%, зниження працездатності, дратівливість - 32%, ниючий біль у суглобах чи ділянках колишніх травм - 23%. У декого трапляються напади депресії і значне погіршення самопочуття.

Які неприємності "несуть" циклони й антициклони
Що зумовлює перепади атмосферного тиску? Це циклони й антициклони. Циклон - вихровий рух атмосфери зі зниженням тиску повітря, який супроводжується значною хмарністю та опадами, підвищеною вологістю. Антициклон - ділянка високого атмосферного тиску, в якій встановлюється ясна, безвітряна, суха погода.
Люди з різними проблемами у здоров'ї по-різному реагують на наближення циклону й антициклону. Прихід циклону передусім відчувають хворі з тромбозами, захворюваннями суглобів і кісток, гіпотоніки (ті, в кого знижений артеріальний тиск). Вони заздалегідь прогнозують переміну погоди. Тому в народі їх називають "живими барометрами".
У період циклону в повітрі зменшується вміст кисню. Це явище називають "природна гіпоксія". Воно може спричинити погіршення загального самопочуття (клітинам організму бракує кисню), а також серцевий напад, напад бронхіальної астми, гіпертонічний криз. У дні низького атмосферного тиску кількість викликів швидкої допомоги зростає вдвічі.
На початку і в розпал антициклону передусім погано почувають себе гіпертоніки (ті, в кого підвищений артеріальний тиск). Коли ж дія його слабшає, стає недобре гіпотонікам. Під час обстеження великої кількості людей дослідники встановили, що перепади атмосферного тиску більше впливають на зміну нижньої позначки артеріального тиску. На практиці ми бачимо, що часті гіпертонічні кризи трапляються в дні перепадів атмосферного тиску в поєднанні з магнітними бурями чи похолоданням.
Антициклон має ще одну особливість, неприємну для всіх без винятку. Якщо він "зависає" над великим містом, то всі хімічні шкідливі викиди промислових підприємств і вихлопні гази автомобілів також "зависають" низько над ним у вигляді смогу. В такі дні спостерігається підвищена смертність від серцево-судинних та легеневих хвороб.

Температура, вологість повітря та сила вітру також впливають на самопочуття людини
Німецька медична служба, вивчивши понад 2 мільйони випадків смерті упродовж 5 років, установила, що з приходом зимових холодів, а влітку - сухої, безвітряної спеки люди помирають у 10 разів частіше від хвороб, нещасних випадків та самогубств. Цікаво, що високі й худі гірше переносять холод і спеку, ніж повненькі й невисокого зросту люди.
Дослідники стверджують, що серцеві напади небезпечніші в зимову пору. Британські лікарі, проаналізувавши стан 11 тисяч пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, встановили, що випадки загострення хвороби взимку збільшуються на 19% порівняно з теплою порою року. Взимку частіше підвищується артеріальний тиск і рівень холестерину в крові. Низькі температури у поєднанні з перепадами тиску негативно впливають і на стан очей, особливо у тих, у кого проблеми із зором.
Підвищену вологість повітря (понад 80%), навіть за нормального атмосферного тиску, погано переносять люди із хронічними захворюваннями суглобів та органів дихання (хронічний бронхіт, бронхіальна астма тощо). Може погіршуватися самопочуття й у тих, у кого проблеми з щитоподібною залозою, та у жінок у клімактеричний період.
У вітряні дні підвищується збудливість центральної нервової системи. Поривчастий вітер може спричинити відчуття тривоги, пригніченості та напад мігрені. У разі сильного вітру навіть за відсутності морозу (температура повітря сягає 0°С чи навіть трішки вища) людина може переохолодитися, а у стані сп'яніння навіть замерзнути. Такі випадки траплялися неодноразово.

Станьмо незалежними від змін погоди
Звільнитися від метеозалежності чи зменшити її прояви можна за допомогою таких заходів:
1. Щоденно за будь-якої погоди виділяйте 1-2 години для ходьби та фізичних вправ на свіжому повітрі, щоб організм поступово адаптувався до холоду та інших проявів погоди. Завжди одягайтеся "по погоді", щоб не було ні жарко, ні холодно. Не виходьте на прогулянку голодним, особливо у холодну погоду. Займатися спортом ліпше починати в теплу пору року, щоб до настання холодів поступово адаптувати організм до низьких температур. Якщо це почати робити взимку, організм може перенапружитися, що спричинить погіршення самопочуття.
2. Якщо у вас на холоді швидко мерзнуть руки і ноги, це свідчить про те, що вам потрібно зміцнити тонус судин. Це можна зробити за допомогою контрастного душу або місцевих контрастних ванн - почергово опускати ноги чи руки в миску з гарячою і холодною водою.
3. В осінньо-зимову пору людям-метеопатам потрібно вживати вітаміни та мікроелементи: вітам, квадевіт (для літніх людей), есмін-есенціальні мінерали, мультитабс, дуовіт, комплевіт (для жінок) тощо.
4. Якщо у вас хронічні захворювання, обов'язково приймайте призначені лікарем ліки, дотримуючись визначених доз.
5. Стежте, щоб ваше харчування було повноцінним, із достатньою кількістю овочів і фруктів. Гіпертонікам обмежити вживання солі, вилучити з раціону жирні й смажені страви, твердий сир, гострі приправи, алкоголь, какао, каву, чорний шоколад, міцний чорний і зелений чай. Людям, із підвищеним артеріальним тиском краще вживати трав'яні чаї з плодів глоду, калини, трави глухої кропиви, м'яти, меліси, а ще компоти й свіжовичавлені соки.
Гіпотонікам можна випити 1-2 чашечки кави, але у першій половині дня. Міцний чорний і зелений чай їм також можна вживати, але обов'язково з цукром. Від жирних страв, особливо зі свинини, ліпше відмовитися. Їм рекомендується куряче м'ясо у відвареному вигляді, домашній і твердий сир. І гіпертонікам, і гіпотонікам корисні продукти, багаті на калій і магній: яблука, курага, родзинки, банани, картопля тощо.
6. Людям похилого віку слід відпочивати у своїй кліматичній зоні. Не варто їхати в Карпати, особливо в період сильних вітрів і перепадів атмосферного тиску, а також на південь, особливо в літню спеку.
7. У дні магнітних бур не перевантажуйте себе фізично й розумово, менше сидіть біля телевізора, ліпше прогуляйтеся на свіжому повітрі або почитайте цікаву книгу.
8. Нині в аптеках є багато препаратів, які поліпшують самопочуття людей-метеопатів. Найефективніші з них:
- антифронт - комплексний рослинний препарат для усунення симптомів, які виникають під час змін погоди і магнітних бур;
- пумпан - гомеопатичний препарат, який рекомендується тим, у кого під час метеозмін виникають неприємні відчуття в ділянці серця. Таким людям також корисні настоянки глоду, глухої кропиви, валеріани, корвалол, корвалдин, кратал, седавіт у таблетках тощо;
- геримакс - вітамінний комплекс, що містить мікроелементи та женьшень. Він допомагає адаптуватися до змін погоди, зменшити прояви стресу та усунути втому. Рекомендується людям зі зниженим та нормальним артеріальним тиском. Тим, у кого підвищений артеріальний тиск, слід вживати вітамінні препарати без женьшеню;
- анжелік - препарат, який допомагає жінкам у клімактеричний період, зокрема в дні магнітних бур. Їм також можна рекомендувати ново-пасит, клімактоплан тощо;
- людям похилого віку, які часто скаржаться на головний біль, шум у голові чи запаморочення, корисні препарати з листя дерева гінкго білоба або препарат фезам.

"Ваше здоров'я"

МЕДИЧНИЙ САЙТ

ДЛЯ ЖІНОК

2008 © Жіночий журнал про жіноче здоров'я "www.pani-likar.info.

Використання матеріалів журналу дозволяється тільки в інтернеті при наявності прямого посилання на головну сторінку www.pani-likar.info